Czas na oświetlenie
Dom

Czas na oświetlenie

Kiedy jest czas na oświetlenie domu? Większość inwestorów zostawia wybór tego elementu wyposażenia na sam koniec. O wiele istotniejsze wydają się być bowiem meble, do których potem można dopasować także źródła oświetlenia. Taka strategia na ogół się jednak nie sprawdza, ponieważ rozmieszczenie źródeł światła należy wziąć pod uwagę już na etapie projektowania domu. Oczywiście dopiero potem przyjdzie pora na wybór konkretnych lamp, oświetlenia górnego czy dekoracyjnego.

Niemniej jednak dobrze zrobić to jeszcze przed zakupem mebli. Przede wszystkim dlatego, że na te ostatnie wydaje się z reguły więcej niż się początkowo zakładało. Nadwyrężony budżet na wyposażenie nie obejmuje już zatem oświetlenia. W konsekwencji wybiera się produkty tanie, marnej jakości i o takim samym wyglądzie. Tymczasem to właśnie źródła światła stanowią podstawową oprawę dla wszystkich innych elementów wyposażenia. Tylko wybór tych najlepszej jakości pozwoli podkreślić styl danego pomieszczenia, a także przełoży się na jego funkcjonalność.

Projekt domowego oświetlenia

Już na etapie projektowania domu czy wykańczania mieszkania warto wziąć pod uwagę rozmieszczenie oświetlenia. Trochę trudniej będzie w mieszkaniu kupionym na rynku wtórnym, ale także i tam podczas generalnego remontu można wprowadzić sporo oświetleniowych ułatwień. Chodzi przede wszystkim o to, by w pobliżu miejsc, gdzie mają pojawić się poszczególne źródła światła, znalazły się również gniazdka elektryczne. Z pozoru to szczegół, w praktyce jednak zaniedbanie takiej kwestii przekłada się na konieczność rozciągania przedłużaczy, które w krótkim czasie pokrywają podłogę niczym pajęcza sieć.

E-klosz.pl – sklep, w którym znajdziesz m.in. plafony sufitowe, lampy podłogowe, kinkiety

Łatwo w nią wpaść, potknąć się, przewrócić, a nawet wyrwać gniazdko ze ściany. Lepiej zatem wykazać się zapobiegawczością i zawczasu zastanowić się, gdzie będą potrzebne dodatkowe źródła światła kierunkowego. Dla przykładu w kuchni obowiązkowe jest doświetlenie blatu czy kuchennej wyspy. Warto zadbać o górne, ale niezbyt rażące oświetlenie nad stołem w jadalni. W salonie także rzadko rezygnuje się z żyrandola, ale podstawą podobnie jak w sypialni jest oświetlenie miejscowe. Powinno znaleźć się w pobliżu mebli, na których się wypoczywa. A już na pewno solidna lampa przyda się w sąsiedztwie ulubionego fotela. Jego lokalizacja na etapie projektowania domu wydaje się zbytnim wybieganiem w przyszłość, a jednak rozsądnie jest wziąć ją pod uwagę.

Oświetlenie jest kluczowe

Dawniej traktowano je bardzo po macoszemu. Obecnie do oświetlenia przykłada się znacznie większą rolę. Projektanci wnętrz zachęcają do pochylania się nad tym tematem. Im wcześniej, tym lepiej. Kupowanie lamp do domu, który jeszcze nawet nie został wybudowany, może mijać się z celem. Jeżeli jednak znalazło się jakiś ciekawy okaz, będący dodatkowo w atrakcyjnej cenie, śmiało można zainwestować. Dobra lampa czy żyrandol zostają na lata, jeżeli nie na całe życie. I w trakcie tego czasu podkreślają walory pomieszczenia, jednocześnie uprzyjemniając domownikom czas w nim spędzony.

Post Comment